Monroe Design i METRO!

Jag får numera ofta frågan varför I HELA FRIDENS NAMN jag valde att ställa upp i ett TV-program med träsk, svält och allmän mental plåga på schemat? Svaret är enkelt – för att göra PR för min grafiska design verksamhet, Monroe Design. Jag har nischat in mig på experimentell inredningsdesign och jag specialdesignar olika sorts väggdekor. Utformningen görs digitalt på dator och det har bland annat fördelen att man kan göra ett fotomontage och visa kunden hur det installerade resultatet kommer att se ut i förväg.

Metro ringde mig förra veckan för att göra ett knäck på Robinsondeltagare som startat eget. De ville gärna komma och plåta en specialdesignad väggdekor jag gjort i ett biljardrum. Rummet ingår i ett våningsplan helt ämnat för underhållning och husets arkitektur andas 50-tal. Jag tyckte därför det vore grymt cool att köra ett klassiskt ”Old Hollywood” tema med 50-tals filmstjärnor som spelar biljard.

Förutom väggdekor, designar jag även traditionella trycksaker så som logotyper, broschyrer och skivomslag till exempel. Dessutom blir det en del illustrationer till böcker och lite fotoretuschering.

Läs mer ifrån bloggen här:
Monroe Design i METRO!



Skriven av redaktionen tel: den 31 mars, 2009 och inlagd under Blogg. Du kan följa alla kommentarer i detta inlägg genom RSS 2.0.

Etikett:

Se brotten i ditt närområde på Brottsportalen Dela på Facebook


1 kommentar till “Monroe Design i METRO!”

  1. Håkan Eriksson skriver:

    Angela, välkommen till Utryckning.se och BlogNews.se

Lämna en kommentar till detta inlägg

Registrera dig eller Logga in